Amerikalı Ira W. Rubel tarafından 1904 yılında bulunmuş olup, İngilizce bir kelime olan OFF-SET kelimesi günümüz Türkçesine ofset olarak geçmiştir.
Bir matbaacılık terimi olan bu kelimenin anlamı; Boyanın kağıttan önce kauçuk üzerine geçmesidir ve günümüzde en çok tercih edilen baskı türlerinden biridir.
Belirli bir gramaja kadar olan her çeşit kağıda, bu teknik ile başarılı bir şekilde baskı yapabilmek mümkündür.

OFSET BASKI NASIL YAPILIR ?
Ofset baskı sitemi, taş baskı sistemine oldukça benzemektedir. Fakat bu teknikte, kalıp üzerine yükseklik farkı bulunmamaktadır. Ofset baskı sisteminde kullanılan kalıpların yüzeyi düzdür. Kalıp yüzeyi üzerinde ince bir emülsiyon tabakası bulunmaktadır fakat bu tabakanın baskı tekniğine bir etkisi bulunmamaktadır.
Kullanılan kalıp yüzeyinde 2 farklı durum gözlenmektedir. 1. Durum; basılacak olan alanların oluşturduğu iş olan yerler. 2. Durum ise; basılmayacak olan alanlar yani emülsiyon olmayan kısımlardır. Baskı esnasında iş olan yerler mürekkebi tutmaktadır. İş olmayan yerler ise, gren çukuru ismi ile bilinen gözeneklerin suyu tutması ile ortaya çıkmaktadır. Bu baskı tekniğindeki en önemli nokta ise, su ve mürekkebin birbirine karışmaması prensibidir.

OFSET BASKI ÇEŞİTLERİ
Ofset baskı temel olarak tabaka ofset baskı ve web ofset baskı olarak ikiye ayrılmaktadır.

TABAKA OFSET BASKI : Tabaka halinde bulunan kağıtların kullanılmasıdır.Farklı kağıt boyutları ile birbirinden farklı bir çok kağıda ofset baskı yapılabilmektedir.Genel olarak kullanım alanları ; Katalog, dergi, broşür, kartvizit, poster vb. çeşitlerdir.

WEB OFSET BASKI : Bobin kağıda baskı yapılan baskı çeşididir. Günümüzde Hilset ve Rotasyon isimleri ile de anılmaktadır. Web baskı ofset baskıya göre daha hızlı olduğu için daha avantajı fiyatlar ile üretim yapılabilmektedir. Genel kullanım alanları; kitap, dergi, katalog, insert, gazete vb. baskı işlemlerini çok daha hesaplı, kaliteli ve hızlı gerçekleştirir.